Згідно Закону України 3651-д орган місцевого самоврядування «Користовецька сільська рада» (код ЄДРПОУ: 21320507) був реорганізований і увійшов до складу Волочиської громади

Для можливості відновлення сайту дзвоніть за телефонами: (0432) 55-43-70 - Метастудія (Вінниця)
Vlada.ua - розробка веб-сайтів для органів місцевого самоврядування
Користова
Волочиський район, Хмельницька область

с.Користова

 ІСТОРІЯ СЕЛА КОРИСТОВА

         Село Користова розкинулось на двох схилах берегів річки Грабарки, яка впадає в річку Збруч. Пізніше для з’єднання двох частин села було споруджено греблю. Так утворився ставок, який і зараз є в селі.

         Існує дві версії, щодо назви села Користова.

          Перша версія назви походить від слова  “користь”, тому, що місцевість де розташоване село, багата на торф, який раніше видобували і виготовляли для опалення будинків, а також на території села було знайдено цілющу воду, якою і донині користуються місцеві жителі.

           Друга версія полягає в тому, що в шістнадцятому столітті в цій місцевості поселився козак Користій, а згодом і інші люди оселилися на Користієвій землі. Так утворилося село Користієва, а з часом назва дещо змінилась і стала Користова.

           До революції власником села був граф Людоховський, який мав ґуральню (спиртовий завод) і млин, побудовані польським маршалом Люшинським на території села. Працювало в гуральні 12 чоловік.

           Після революції в 1921-1922 роках приміщення гуральні віддали під школу. Першим вчителем був житель села – Сорока Іван Іванович. Навчання проводилось на польській та українській мовах.

          В селі була створена сільськогосподарська артіль, головою якої з 1929 по 1931 рік був Кучер Мойсей Михайлович, а головою сільської ради був обраний Климов Ф.М. З 1931 року і до початку війни головою колгоспу був Покальчук.

         В 1937 році в с. Користова була створена комсомольська організація в складі 8 чоловік. Першим комсомольцем став Коза Іван Бламкович, якого потім обрали комсоргом.

        10 грудня 1937 року в селі відбулися перші вибори до Верховної Ради. Депутатами були Мурий і Глистюк.

        В 40-х роках завдяки тодішньому голові сільської ради – Козі Павлу Францовичу через село була прокладена кам’яна дорога. Також в селі працювали клуб та бібліотека.

        В липні 1941 року с. Користову окупували фашистські війська. Село зайняла танкова частина окупантів, а на території колгоспного господарства були розміщені танки ворога.

       12 березня 1944 року в результаті запеклих боїв село Користова було визволене від фашистів бійцями Уральської танкової дивізії. Бійців, які загинули, було захоронено в брацькій могилі в центрі села. Після війни там було споруджено пам’ятник визволителям. Іменем одного з визволителів була названа вулиця – Доброви.

       Після закінчення війни розпочалась відбудова сільського господарства у селі. Головою колгоспу в той час був Клімов Ф.М.

       На початку 60-х років сільська школа, яка знаходилась в приміщенні панської гуральні не змогла вмістити всіх учнів і було вирішено її добудувати.

На той час директором школи був Базалінський В.Ф., головою колгоспу – Камінський Д.Д.

        В 1953 році колгоспи сіл Користова та Бальківці об’єднали в одне господарство, яке мало назву «Зоря комунізму». Правління колгоспу

знаходилось у с. Користова, школа також. Головою колгоспу був обраний Кубик І.І., головою сільської ради – Поліщук А.П.

        В 1948-1955 році було проведено розвідку родовищ сировини для підприємств промисловості будматеріалів. В с. Користова було знайдено родовище глини, придатне для виробництва цегли і споруджено цегельний завод, який працює і зараз.

        В ці роки почали працювати ФАП, клуб, бібліотека, відділення зв’язку, дитячі ясла. З 1970 по 1978 р. головою колгоспу став Смиць Р.І., головою сільської ради – Поліщук М.Ф.

        В 1979 році відбулися зміни в адміністративно – територіальному поділі: село Користова стало частиною міста Волочиськ – Волочиськ–3.

        З 1979 року головою колгоспу став Крупський М.Ф. Директором школи в цей час була Трембач О.І.

        За час правління колгоспом Крупського М.Ф. була побудована птахофабрика , якою керувала Бондар В.М. Птахофабрика стала одним з найприбутковіших підрозділів колгоспу. Вона приносила вагомі прибутки з вирощування молодняка та продажу яєць. Колгосп став значно заможнішим.

        З 1990 року директором школи став Марченко В.І., з 1992 року головою колгоспу був обраний Баць М.І.

        В грудні 1993 року знову була створена Користовецька сільська рада в складі 15 чоловік. Головою сільської ради був обраний Ковальчук П.П. Знову було відновлено село Користова, встановлені межі Користовеької сільської ради, в склад якої ввійшли села : Користова та Бальківці.

        В 1992 році колгосп «Зоря комунізму» було перейменовано в колгосп «Нива». Директором школи був Харченко В.І., а з 1996 р. – Орловський Василь Васильович.

        В 1995 році головою колгоспу «Нива» був обраний Колодій В.В., а з 17 січня 1999 р. головою сільської ради – Буров В.В.

        В 1999 році в с. Користова розпочато будівництво церкви.

        В серпні 2000 року було закінчено будівництво нової школи в с. Бальківці, яке було розпочате ще в 1992 році. Велику допомогу в споруджені школи надали підприємства району, а також місцеве сільськогосподарське підприємство «Нива», та сільська рада, сільський голова – Буров В.В.

        Також в 2000 році в с. Користова було відкрито приватні магазини «Нива» та «Фіалка».

        В 2002 році головою сільської ради був обраний Іванович А.Ф.

        В 2002 році був відкритий ще один приватний магазин «Продукти». А в 2003 році – бар «Людмила». В 2004 році було відкрито магазин «Едельвейс».

        В 2004 році головою СВК «Нива» був обраний Борейко Я.С.

        В 2005 році було продано приміщення панської гуральні, в якій знаходилась Користовецька школа до 2000 року, яка перейшла в нове приміщення, збудоване в с. Бальківці і з того часу стала вже Бальковецькою загальноосвітньою школою І – ІІІ ступенів.

        У вересні 2005 року в приміщенні Бальковецької школи Користовецька сільська рада відкрила дитячий садочок «Росинка» для дітей 3 – 5 років. Також в 2005 році було передано в оренду Користовецький став.            

           . В  листопаді      2005 року  на  території  с.  Користова  відкрилось  приватне  кафе – бар «Фіалка».

      26  березня  2006  року  відбулися  вибори  до  місцевих  рад  та  вибори  сільського  голови.  З  8  кандидатів   сільським  головою  був  обраний  Іванович  Андрій  Федорович.  За  нього  проголосували  723  жителі  сіл  Користова  та  Бальківці.

     За  кошти  сільської  ради  зроблено  ремонт  Користовецької  сільської  бібліотеки, а  саме  :  встановлено  металопластикові  вікна  та  вхідні  двері   і  зроблено  косметичний  ремонт  всього приміщення  бібліотеки.

    Користовецька  сільська  рада  зайняла  3  місце  в  районі  по  благоустрою  села  і була  нагороджена  музичним  центром.  А  фотопортрет  Івановича  А. Ф. , як  кращого  сільського  голови  був  занесений  на  районну  Дошку  Пошани.

    В  грудні  2006  року  правління ТОВ  СВК  «Нива»,  яке  тимчасово  знаходилось  в  сільському  будинку  культури  перейшло  в  новий  реконструйований  офіс,  колишнє  приміщення  контори  колгоспу  «Зоря  комунізму».

     В  2007 році  в  центрі  с.  Користова  біля  пам’ятника  воїнам – визволителям  був  встановлений  пам’ятний  знак  жертвам  Голодомору  та  політичних  репресій  1932 -1933 років.

     В  сільському будинку  культури  встановили  металопластикові  вікна  та  зроблено  ремонт  приміщення  Користовецького  ФАПу.

    За  кошти  сільської  ради  проведено  вуличне  освітлення  центральної  дороги  с. Користова.

    Місцеве  агропідприємство  ТОВ  СВК  «Нива»  поповнило  свій  тракторний  парк  новим  трактором  МТЗ – 82  та  сучасною  сівалкою  СЗУ  з  шириною  захвату  5,4  метра,  а  також  взяло  в  оренду  з  виплатою  новмй  вантажний  автомобіль  МАЗ.  Також  поповнилось  поголів’я  ВРХ: було  закуплено 100  голів  племінного  молодняка.

      В  2008  році   зроблено  капітальний  ремонт  центральної  дороги  с.  Користова,  що  була  в  аварійному  стані  та  зроблено  зовнішній  ремонт  сільського  будинку  культури  та  капітальний  ремонт  території  навколо  нього.

     Два  чотириквартирні  житлові  будинки  та  приміщення  ФАПу  с.  Бальківці,  які  були  власністю  ТОВ  СВК  «Нива»    було  передано  на  баланс  сільської  ради.

    Тракторний  парк  агроформування  поповнився  ще  одним  трактором  МТЗ – 82.

     Напередодні  17 – ї річниці   Незалежності  України  за  сумлінну  працю  спільним  розпорядженням  райдержадміністрації  та  районної  ради  фотопортрети  жителів  села :  телятниці  ТОВ  СВК  «Нива»  Бондар Наталії  Петрівни  та  кондитера  ТзОВ  «Агробізнес»  Романової  Оксани  Павлівни  занесено  на  районну  Дошку  Пошани.              

   ТОВ  СВК  «Нива»  приєдналась   до  ТОВ  «Астарта – Київ».

    25  листопада  в  75  роковину  Голодомору  на  Україні  настоятель сільської  церкви  протоієрей  о. Василь  освятив  пам’ятний  знак  жертвам  Голодомору  та  політичних  репресій  1932-1933 років, встановлений  в  центрі  села.

    По  виробництву  сільськогосподарської  продукції  в  2008  році  ТОВ  СВК  «Нива»  зайняла  3-тє  місце  по  об’єднанню  «Астарта – Київ».  На  полях  агроформування  вирощують  еліту  пшениці  «Куяльник»,  «Миронівська»,  еліту  ячменю  «Геліос»,  та  пивоварний  «Себастьян»,  цукрові  буряки  німецької  селекції,  які  обробляються  механічно.

     В  2009  році  освячено  й  відкрито  каплицю  Божої  Матері   на  території  Бальковкцькоїї  ЗОШ  на  межі  сіл  Користова  та  Бальківці  за  кошти  приватного  підприємця  Ялового  Івана  Петровича.

    На  районну  Дошку  Пошани  занесено  фотопортрет   жительки  с.  Користова  бібліотекаря  1 категорії  бібліотеки – філіалу  с.  Користова  Гайбури  Галини  Степанівни.

    За  результатами  районного  конкурсу  на  кращу  садибу  перше  місце  зайняв  двір  Липи  Павла  Петровича  та  Ніни  Петрівни,  жителів  с.  Користова.

    За  результатами  районного  конкурсу на  кращу  сільську  раду  Користовецька  сільська  рада  зайняла  перше  місце,  а  Іванович Андрій  федорович  одержав  звання  «Кращий  сільський  голова».

    В  2010  році  зроблено  капітальний  ремонт  глядацького  залу  Користовецького  СБК,  ремонт  Користовецького  ФАПу  та  закуплено  для  нього  нові  меблі  та  медтехніку.

     Бальковецька  ЗОШ  відзначила  10-річчя  з  дня  відкриття.

     За  результатами  виборів  до  місцевих  рад  Користовецьким  сільським  головою  був  обраний на  третій  строк  Іванович  Андрій  Федорович.

     Сільська  рада  прийняла  участь  у  конкурсі  «Його  величність  хліб»,  присвяченому  Дню  місцевого  самоврядування.   Коровай  жительки  с.  Бальківці  Барвінської  Галини  Володимирівни  зайняв  1  місце.

  Відкрився  новий  магазин  «Калина».

      В  2011  році  проведено  вуличне  освітлення  вул..  Хмельницької,  зроблено  ремонт  дорожнього  покриття  по  вул.  Комсомольській.

     Вперше  було  проведено  свято  сіл  Користова  та  Бальківці   «Село – моє  рідне  село».

     Садиба  жителів  с.  Користова  Баць  Василя  та  Світлани  зайняла  1  місце  в  районному  конкурсі  на  кращу  садибу.

       В  2012  році  в  приміщенні  Користовецького  ФАПу  відкрилась  амбулаторія  сімейної медицини  загальної  практики,  якою  керує  сімейний  лікар  Довбуш  Надія  Миколаївна.

      Завдяки  програмі  «Бібліоміст»  та  фундації  Біла  та  Мелінди  Гейтс  Користовецька  бібліотека  отримала  3  сучасних  комп’ютери,  оснащених  веб-камерами,  навушниками  з  мікрофонами,  принтер,  сканер,  комплект  обладнання  для  створення  локальної  мережі.

    Зроблено  ремонт  дорожнього  покриття  вулиць  Шевченка,  Квітневої,  Молодіжної,  Фурманова.

      Сільська  рада  зайняла  2  місце  в  конкурсі  на  кращу  сільську  раду  по  благоустрою.

      В  центрі  села обладнано  дитячий  ігровий  майданчик  від  організації  «Рідне  місто»  та   встановлено  криту  автобусну  зупинку,  за кошти  фонду  «Завжди  поруч»  кандидата  в  народні  депутати  Сергія  Петровича  Лабазюка.

       На  виборах  28  жовтня  найбільше  голосів  набрав  кандидат  у  депутати  Верховної  Ради  С. П.  Лабазюк.

      На  святкування  Дня  Перемоги  з  Росії  приїхала  Ніна  Князєва – дочка  воїна-визволителя,  забороненого  в  братській  могилі  с.  Користова.

      Встановлено  нову  огорожу  та  браму  на  кладовищі  с.  Користова.

      В  2013  році  зроблено  поточний  ремонт  дорожнього  покриття  вулиць :  Матросова,  Лесі  Українки,  пров.  Черняховського.

      Футбольна  команда  с.  Користови  та  Бальковець  зайняла  1  місце  в  районі  серед  сільських  футбольних  команд  і  стала  володарем  Кубка  району.

      За  кошти  депутата  Верховної  Ради  С. П.  Лабазюка  встановлено  дитячий  ігровий  майданчик.  А  депутат  сільської  ради   Ковтун   Сергій  Володимирович  облаштував  спортивний  майданчик  на  якому  проходять  футбольні  турніри  на  Кубок  Жнив.

       В  2014  році  зроблено  поточний  ремонт  вулиць:     Зої  Космодемянської, Окружна,   Фурманова. 

       По  обміну  досвідом  село  відвідала  делегація  сільських  голів  Глибоцької  районної  ради  Чернівецької  області.

       В  зоні  АТО  перебувають  жителі  села : Веретюк  Володимир  Петрович,  Пукало  Володимир  Миколайович,  Тріщ  Микола  Ярославович,  Клим’юк  Олександр  Юрійович,  Сосовський  Степан   володимирович.

       Громада  села  отримала  Подяку  від  громадської  організації  «Жіноча  рада  Волочиського  району»  за  вагому  підтримку  воїнів,  що  перебувають  в  зоні  АТО.


Розробка веб-сайтів для органів місцевого самоврядування
Пропонуємо веб-платформи по створенню власного веб-сайту державним органам влади, органам місцевого самоврядування та державним установам
Gromada.org.ua, Rda.org.ua, Rayrada.org.ua, School.org.ua, Osv.org.ua